Kurumsal Bilgiler

Tarihçe

ÖZEL AK İRFAN İLKÖĞRETİM OKULUOKULUN TARİHÇESİ

       Okulumuz 2007 yılında Aksaray' da AK GÜNEŞ A.Ş. tarafından kurulmuştur.Yaklaşık 10 bin metrekare arazi üzerinde kurulu bulunan modern okul binamız şehrin merkezinde,ulaşımı kolay ve son derece emniyetli olmasıyla velilerine tam güven vermektedir. Bünyesinde ana sınıfı ve ilk-orta okulu bulunmaktadır.

OKUL BİNAMIZDA,

        Okulumuzda ana sınıfı bölümünde;5 yaş ve 6 yaş grubuna yönelik iki sınıf, sinema-toplu gösterim salonu, oyun odası, yemekhane-ortak kullanım salonu, ilköğretime yönelik iki laboratuvar (fen bilgisi,bilgisayar),müzik atölyesi, resim atölyesi, kütüphane, satranç salonu, on üç adet tam donanımlı teknolojik sınıf, rehberlik birimleri,dört idari oda, yemekhane-çok amaçlı salon, kafeterya bulunmaktadır. Ayrıca açık alan futbol çim saha, asfalt zeminde voleybol, iki adet basketbol, hentbol sahaları ve üzerine basılmasının serbest olduğu çok geniş çim alanları bulunmaktadır.

Kurucu Mesajı

MERHABA SEVGİLİ VELİLER, DEĞERLİ DOSTLAR

            Yeni sitemiz bizi takip eden herkese hayırlı olsun.İletişimin dorukta yaşandığı bir çağdayız. Bu çağa ayak uydurmak çok zor olsa da Allah ın yardımıyla ve sizlerin destekleriyle, hem ilimizde hem de Türkiye çapında en iddialı sistemlerden birisini kurmuş olmanın haklı gururunu yaşamaktayız.Artık öğrencilerimizin ödevlerini, bireysel veli mesajlarını, deneme sınavlarını, KDS leri yazılı tarihleri ve sonuçları öğrencinin özel şifresiyle görülmekte aynı zamanda baştan sona arşivlenmesi yapılmaktadır.Disiplinli, düzenli; öğrencilerimizi takip etmeyi, başarılı ve hayırlı bir neslin mimarları olmayı, hiçbir zaman elden bırakmamak düşüncelerimle…

HAYATI ÇOCUĞUNUZLA PAYLAŞIN

             Anne ve babalar çocukları ile vakit geçirmeyi, çocuklarını alışveriş merkezlerindeki oyun parklarına götürmek, yaşa uygunluk gözetilmeksizin televizyonun karşısında yanlış yayınlarla baş başa bırakmak, erken yaşta neyin yararlı neyin zararlı olabileceğinin eğitimi verilmeden bilgisayarla tanıştırma olarak algılamaktadır.Bunun yerine ideallerinizin gerçekleşebilmesi için;Birlikte Kitap Okuma SaatleriHaftada en az üç gün birlikte kitap okuma saati uygulanmalıdır. Birlikte belirlenen bir kitaptan babanın ya da annenin zaman zaman çocuğun okuduğu, tüm ailenin katılım sağladığı, ses tonunda, bakışlarda, kısaca beden dilinde sevginin yaşandığı kaliteli birliktelikler yaşanmalıdır.

Doğa Yürüyüşleri

           Doğa yürüyüşleri hem ebeveynler için bir rahatlama fırsatı,aynı zamanda çocukları içinde değişik keşifler yapabilecekleri bir etkinlik olarak düşünülebilir. Burada önemli olan ebeveynlerin çocuklarının ihtiyaçlarının farkında olmalarıdır.Haftada Bir Gününüzü Ona/Onlara AyırınKaliteli yaşam için çok çalışmanın gerektiği günümüzde,babalar ve anneler ağır yük altındadırlar.Fakat yokluğu yuvaların yıkılmasına neden olan çok değerli bir emanet size özel olarak hediye edilmiştir.Bazı değerler zamanında verimli kullanılırsa hakkı verilirse beklenti doğal olarak yüksek olur.Tam tersi de hiç şüphesiz doğrudur.Pazar gününüzü evinize,eşinize,çocuğunuza ayırın.Birlikte kahvaltı yapın Çocuğunuzun ev işlerine yardımcı olmasını isteyin.Gününüzü birlikte planlayın ve kaliteli yaşayın.Ziyaretleri ve keşifleri birlikte yapın.Birlikte yağmur altında ıslanın,güneşin sıcaklığını yine birlikte hissedin.

Çocuklarınızla Sohbet Yapın

             Anne baba olarak çocuğunuzun iletişiminin kuvvetli olması için onu teşvik etmeli, ona zaman ayırıp onunla sohbet etmelisiniz. Hayal dünyalarını sizinle paylaşmasını sağlamalısınız.Bunun bir diğer yolu da ona rahat soru sorma imkânı sağlamaktır. Çocuk sorduğu sorularla kendini ifade eder ve aldığı cevaplarla zihnindeki karışıklıklara açıklık getirir. Çocuğun zihnindeki bilgiler ne kadar netse çocuk o kadar güzel ve anlamlı cümleler kurar. Bizler çocuğumuzun soruları karşısında bunalıp da “Yeter artık!”,“Kafamı şişirip durma!” gibi sözlerle onun soru sormasını ve konuşmasını engellemediğimiz müddetçe çocuklarımız harika konuşacaklardır.

Akşam Yemekleri Bir Arada Yenmelidir

         Aile fertleri mutlaka akşam yemeklerinde bir arada olmaya özen göstermelidir. Ebeveynlerden birinin işi olsa bile, yemek masasında beraber olma kuralı mutlaka devam ettirilmelidir. Buna ek olarak, ebeveynler çocukları ile mutlaka günlük konuşmalarını yapmalıdır. Çocuk gününün nasıl geçtiğini anlatırken, ebeveynler de gün içinde yaşadıkları yaşantılardan kısaca bahsetmelidir. Bunun için en iyi bir arada olma fırsatı akşam yemeği vaktidir.

Sevgisini Paylaşan Anne Ve Babalar Daha Başarılıdır

            Bir çocuğun gözünde bir baba bin öğretmenden daha etkilidir. Cennetin dahi annenin ayağı altında olması onun paha biçilmez değerine işaret etmektedir. Anne ve baba çocuğun ilk ve en önemli öğretmenleridir. Çocuk anne karnında iki aylık iken çocuk eğitiminin başladığı belirtilmektedir.Başarılı Anne ve Babalar,“Çocuklarınızı kendi zamanınıza göre değil, onların yaşayacakları zamana göre yetiştirin.”(Hz.Ali ) sözü çocuk yetiştirmede ufuk açmaktadır.Çocuklarını gelişen ve değişen dünya şartlarına ayak uyduracak hatta çağın önüne geçecek şekilde yetiştirebilmek için düşünmeye, her şeye bu gözle bakarak uygun malzemeler aramaya, araştırmaya başlar ve programlar üretir.Bu başarının sırrı çocuklara okumayı sevdirmek, onları düşündürmek, ideal kazandırmak ve hemen hemen her konuda söz hakkı vermek olarak tarif edilebilir. Çocuklara okumayı öğrenmeden önce onlara hikâye, masal ve hatıralar anlatılmalıdır. Böylece çocukları konuşmaya teşvik ederek onların dünyasına girme, bazı şeyleri anlatma ve yönlendirme daha kolay olacaktır.

OKUMAYI SEVDİRİN

          Çocukların kaliteli yetişmesinde takip edilecek bir yol da, planlanmış imajının verilmeyeceği bir zamanlama içinde, yönlendirmek istediğiniz konu hakkında kitap, gazete, dergi ve takvim yaprağından yazı bulup onlara okumak ve okutmaktır. Sonra da gerekiyorsa o konuda görüşler beyan ettirmek, tatlı bir şekilde müzakere yapmak, o atmosferden faydalanarak, özellikle çocuğu konuşturmaktır. Bu şekilde çocuklarınızın okuma ve telaffuzlarının düzeldiğini ufuklarının da açıldığını görebilirsiniz. Ebeveyn, normal zekâ seviyesine sahip bir çocuğu üstün hale getirmek için çocuğun yapması gerekenleri çeşitli yöntemlerle ona sevdirmelidir.Birkaç günde veya haftada bir toplanıp, çocuklarla birlikte seçilen bir konuda değişik kaynaklardan araştırma yapıp kendi düşüncelerinizi de ilave ederek bütün aile önünde sunum yapılabilir. Ailenin en küçük ferdine kadar herkes konuşmacıya sorular sorar, karşılıklı soru ve cevaplarla güzel bir atmosfer oluşur. Bu yöntem, aile sıcaklığını yaşattığı, çocukları araştırmaya teşvik ettiği gibi öz güvenlerinin oluşmasına da yardımcı olur.

Çocukların Hafızasını Kuvvetlendirin

        Hikâyeler, hayattan alınan uygulamalar, resim ve karikatürler, düşündürücü vecizler ve şiirler çocuk yetiştirmeye boyut kazandırırken, okullarda da kaliteyi artırmayı hedeflemektedir. Örneğin dikkati artırmak için çocuğa bir nesneyi, belirli bir zaman dilimi içinde izletin sonra eşyanın üzerini örtün ve onu ayrıntılarıyla anlattırın, yazdırın yahut çizdirin.Bir metnin içindeki bir harf, kelime, hece, aynı harfle başlayan veya biten kelimeler ve bir aradaki belirli harfleri bulmak da hafızayı kuvvetlendirmektedir.Düşünen, üreten, problemlere takılmadan yol alabilen hayırlı, faydalı, lider nesillere ulaşmak dileklerimle…

Özel Ak İrfan Koleji Yönetim Kurulu

Misyon ve Vizyonumuz

VİZYONUMUZ

      Hedefimiz; Geleceğe güvenle bakan, Geçmişine önem veren, Yaşamı sanata dönüştürebilen, Sevgi ve saygıya dayalı çağdaş bir gelecek için örnek insan yetiştirmektir.

MİSYONUMUZ

    Öğrencilerimizi; Modern dünya görüşüne ve geleneksel değerlerine sahip, Kişisel ve toplumsal sorumluluk taşıyabilen, Özgün düşünebilen, Düşündüklerini açıkça ifade edebilen, Geleceğin liderleri olarak yetiştirmektir.

2016 OLİMPİYAT BAŞARILARIMIZ

MÜFREDAT DEĞİŞİKLİĞİ ÇALIŞTAYIMIZ